Dolar 18,8197
Euro 20,3115
Altın 1.128,47
BİST 4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
5°C
Hafif Yağmurlu
Pts 2°C
Sal 2°C
Çar 5°C
Per 6°C

TED Üniversitesi Akademik Personel Alım İlanı

TED Üniversitesi Akademik Personel Alım İlanı
7 Mayıs 2022 5:50 pm
108
TED Üniversitesi Rektörlüğünden

 

Üniversitemize, “2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu”, “Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği”nin ilgili maddeleri, “TED Üniversitesi (TEDÜ) Akademik Atama ve Yükseltme Kriterleri” ve “Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik’’* hükümlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile aylık ve özlük hakları yönünden 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerine tabi olarak öğretim üyesi alınacaktır. Adayların 657 sayılı Kanunun 48. maddesinin tüm şartlarını taşıyor olmaları gerekmektedir.

* Yönetmeliğin ilgili maddesi gereğince;
7)Yükseköğretim kurumlarında yabancı dille verilen derslerin bu dile hakim olan öğretim elemanları tarafından ve bu dille verilmesi sağlanır. Bu programlarda ancak aşağıdaki şartlardan birini taşıyan öğretim elemanları yabancı dilde ders verebilirler:
a) Türkçe dışındaki öğretim dilinin, öğretim elemanının anadili olması.
b) Öğretim elemanının lisans veya doktora öğreniminin tamamını öğretimin verileceği dilin anadil olarak konuşulduğu ülkede bu dille verildiği bir programda tamamlamış olması.
c) Öğretimin verileceği dilin resmî dil olarak kabul edildiği bir ülkedeki, Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınan ve ülkenin resmî dilinde eğitim veren yükseköğretim kurumlarının birinde toplamda en az bir yıl (iki yarıyıl) öğretim elemanı olarak çalışmış ve ders vermiş olması, bu durumu ilgili yükseköğretim kurumundan resmî olarak belgelendirmiş olması ve ilgili yükseköğretim kurumundan ayrılmasının üzerinden en fazla iki yıl geçmiş olması.
ç) Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen merkezî yabancı dil sınavları ile eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavlarından yüz tam puan üzerinden asgarî seksen beş puanla başarılı olması. (Çalışılan yükseköğretim kurumundan ayrılan ve iki yıldan fazla öğretim elemanlığına ara verenlerin başka bir yükseköğretim kurumuna öğretim elemanı olarak geçişinde de söz konusu merkezi yabancı dil sınav puanlarına ilişkin belgeleri ilgili merkezi sınavın geçerlilik süresine göre yeniden ibraz etmeleri gerekir.)

İlana konu olan kadro tam zamanlıdır.

Başvuracak adayların:
Rektörlüğe hitaben yazılacak olan, başvuracağı fakülte ve bölümü belirtir, kişinin iletişim bilgilerini içeren bir dilekçenin ekinde; bir adet vesikalık fotoğraf ile nüfus cüzdanı fotokopilerini, öğrenim durumlarını gösterir tüm belgelerini (Lisans/Y.Lisans/Doktora), doçentlik belgelerini, askerliğini tamamlamış olduğunu gösterir belgelerini, fotoğraflı özgeçmişlerini (yayınlarını, hazırlanmakta veya yayınlanmak üzere süreci başlatılmış olan yayınlarını, öğretilen dersler ve yönettiği / yönetmeye devam ettiği doktora / yüksek lisans çalışmalarının listesini, yayınlarına yapılan atıfları ve yayın kurulu üyeliği, yarışma ve ödül jürisi üyeliği vb… diğer faaliyetlerini içeren), referans verebilecekleri üç kişinin iletişim bilgileriyle isimlerini, yabancı dil belgelerini, eğitim felsefelerini ve akademik ajandalarını (Öğrenim ve Araştırma Planlarını) içeren niyet mektuplarını, öğrenme sürecinde öğrencinin aktifliğini ve öğrenmeyi sahiplenmesini sağlamak için kullanılan strateji ve yöntemleri içeren portfolyolarını, bu yaklaşımın uygulandığını gösteren kanıtları iletmeleri gerekmektedir.
İlan edilen unvan için yabancı ülkelerden alınan diplomaların Üniversitelerarası Kurulca denkliğinin onaylanmış olması ve belgelendirilmesi şarttır.

* İlan şartlarında çalışma deneyimi yer alan kadrolara başvuran adayların; deneyim sürelerini gösteren hizmet belgelerini, başvuru evrakları ile birlikte teslim etmeleri gerekmektedir.

Başvurusu dosyası bilimsel yayın ve çalışmaları kapsayacak olup, dosyası (5 CD) eksiksiz adaylar değerlendirilecektir. Eksik belgeler ve ilan kriterlerini taşımayan belgeler geçerli olmayacaktır. Başvurular TED Üniversitesi (TEDÜ) İnsan Kaynakları Müdürlüğüne şahsen/posta aracılığı /e-posta (jobs@tedu.edu.tr) ile yapılabilir.

Postadaki gecikmeler ve eksik belge ile yapılan başvurular dikkate alınmaz. Kadro ile ilgili diğer tamamlayıcı bilgilere http://www.tedu.edu.tr/ internet adresinden ulaşılabilmektedir. Duyurulur.

 

Fakültesi Bölüm/Anabilim Dalı Kadro Unvanı Kadro Sayısı Özel Koşullar Başvuru Tarih Aralıkları
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Profesör 1 Adayların;
– Lisans, Yüksek Lisans, Doktora ve Doçentlik derecelerini “Mimarlık” alanından almış olmaları,
-“Mimarlık Kuramı ve Tarihi”, ”Kent Tarihi ve Kamusal Mekan”, “Mimarlık ve Politika” alanlarında araştırma yürütmüş, yayın yapmış ve ders vermiş olmaları, gerekmektedir.
30/04/2022–24/05/2022
Fen-Edebiyat Fakültesi Temel Bilimler Profesör 1 Adayların;
-Doçentlik derecelerini “Fizik Bilimi” alanından almış olmaları,
– “Kuantum Alan Teorisi” alanında uluslararası yayın sahibi olmaları ve bu alanda çalışıyor olmaları gerekmektedir.
-Liberal Arts eğitim düzenine aşina olmaları, ortak çekirdek dersler sistemine katkıda bulunacak olmaları gerekmektedir. Özellikle Temel Fizik derslerinde (1.sınıflar) etkileşimli eğitim metodolojilerini kullanmakta deneyimli olmaları gerekmektedir.
-Flipped-Classroom deneyimi tercih sebebidir.
-Yükseköğretim kurumlarında idari görev deneyimi bulunması tercih sebebidir.
-Üniversitenin uluslararası profilini güçlendirme çabalarına katkı verebilecek nitelik ve deneyimlere sahip olması, çok- dillilik odaklı ve uluslararası öğrencilerin üniversiteye çekilmesine katkı sağlayabilecek adaylar tercih sebebidir.
30/04/2022-16/05/2022
Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Doçent 1 Adayların;
– Doktora derecelerini “Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği veya Bilişim Sistemleri” alanlarından birinden almış olmaları,
-Doçentlik derecelerini “Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği” alanlarından birinden almış olmaları gerekmektedir.
– “Siber Güvenlik, Tersine Mühendislik, Bilgisayar Görüsü, Yapay Zeka ve Veri Bilimi” alanlarından birinde araştırmalar yapmış ve literatüre özgün katkılar sağlamış olmaları tercih sebebidir.
30/04/2022-31/05/2022
Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Doktor Öğretim Üyesi 1 Adayların;
– Doktora derecelerini; “Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği veya Bilişim Sistemleri” alanlarından birinden almış olmaları gerekmektedir.
– “Siber Güvenlik, Tersine Mühendislik, Bilgisayar Görüsü, Yapay Zeka ve Veri Bilimi” alanlarından birinde araştırmalar yapmış ve literatüre özgün katkılar sağlamış olmaları tercih sebebidir.
30/04/2022-31/05/2022
Mühendislik Bilgisayar Mühendisliği Doktor Öğretim Üyesi 1 Adayların;
– Doktora derecelerini; “Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği veya Bilişim Sistemleri” alanlarından birinden almış olmaları gerekmektedir.
– “Bilgisayar Mimarisi, Gömülü Sistemler, Bilgisayar Ağları, Veri Bilimi, Programlama Dilleri ve/veya Görüntü İşleme” alanlarında araştırmalar yapmış ve literatüre özgün katkılar sağlamış olmaları tercih sebebidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.