Dolar 18,8338
Euro 20,3057
Altın 1.137,09
BİST 4.768,56
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Kar Yağışlı
İstanbul
2°C
Kar Yağışlı
Sal 3°C
Çar 5°C
Per 5°C
Cum 6°C

Milli Saraylar Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı İlanı

2 Ocak 2022 6:53 pm
105

A-SINAVA İLİŞKİN BİLGİLER

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı merkez teşkilatında (İstanbul) Genel İdare Hizmetleri Sınıfında 8’inci ve 9’uncu derecelerde çalıştırılmak üzere 20 adet Milli Saraylar Uzman Yardımcısı kadrosuna sözlü sınav ile personel alınacak olup kadrolara ilişkin grup numarası, öğrenim dalı, sayısı, sözlü sınava çağrılacak aday sayısı ve KPSS puan türleri aşağıda belirtilmiştir.

Grup Numarası: 1 (Hukuk)
Öğrenim Dalı: Hukuk Fakültesi mezunu olmak
Kadro Sayısı: 1
Sözlü Sınava Çağrılacak Aday Sayısı: 4
KPSS Puan Türü: KPSS P4

Grup Numarası: 2 (İdari ve Mali İşler)
Öğrenim Dalı: Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin birinden mezun olmak
Kadro Sayısı: 4
Sözlü Sınava Çağrılacak Aday Sayısı: 16
KPSS Puan Türü: KPSS P9, P32 ve P33

Grup Numarası: 3 (Yapı Restorasyonu)
Öğrenim Dalı: İnşaat Mühendisliği veya Mimarlık bölümünden mezun olmak
Kadro Sayısı: 3
Sözlü Sınava Çağrılacak Aday Sayısı: 12
KPSS Puan Türü: KPSS P3

Grup Numarası: 4 (Konservasyon)
Öğrenim Dalı: Restorasyon ve Konservasyon, Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım, Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım, Kimya Mühendisliği, Kimya-Biyoloji Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümlerinin birinden mezun olmak
Kadro Sayısı: 2
Sözlü Sınava Çağrılacak Aday Sayısı: 8
KPSS Puan Türü: KPSS P3

Grup Numarası: 5 (Müzecilik)
Öğrenim Dalı: Müzecilik, Sanat Tarihi, Tarih, Arkeoloji, Klasik Arkeoloji, Tarih Öncesi Arkeolojisi, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi, Türk-İslam Arkeolojisi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, İletişim ve Türk Halkbilimi bölümlerinin birinden mezun olmak
Kadro Sayısı: 10
Sözlü Sınava Çağrılacak Aday Sayısı: 40
KPSS Puan Türü: KPSS P3

B-GİRİŞ SINAVINA BAŞVURU ŞARTLARI

a)      657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinde yer alan genel şartları taşımak,
b)      Üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren ve yukarıda Sınava İlişkin Bilgiler kısmında belirtilen fakülte veya bölümlerden birinden veya bunlara eşdeğerliği/denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak, (Adayların, yukarıda belirtilen bölümlere denk sayılan bölümlerden mezun olmaları halinde YÖK tarafından onaylanmış denklik belgelerini başvuru aşamasında e-Devlet üzerinden yüklemeleri gerekmektedir.)
c)      Giriş (sözlü) sınavının yapılacağı yılın Ocak ayının birinci günü (1 Ocak 2022) itibariyle 35 (otuz beş) yaşını doldurmamış olmak (01/01/1987 tarihinde veya bu tarihten sonra doğmuş olmak)
ç)      Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca 2020 ve 2021 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavından, yukarıda Sınava İlişkin Bilgiler kısmında yer alan puan türleri için 70 (yetmiş) ve üzerinde puan almış olmak
d)      Askerlik çağına gelmiş erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak.

C- SINAV BAŞVURU ŞEKLİ, YERİ VE TARİHİ

1)      Adaylar; giriş sınavı başvurularını e- Devlet üzerinden Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Kariyer Kapısı-Kamu İşe Alım ve Kariyer Kapısı (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) adresinden e-Devlet şifresi ile elektronik ortamda yapacak olup, ayrıca adaylar başvuru tarihleri arasında Başkanlığımızın www.millisaraylar.gov.tr internet sitesinde duyurular kısmında yayımlanacak sınava ilişkin duyuru içeriğinde yer alan başvuru linki ile de başvuru yapabilmeleri için yönlendirilecektir.
2)      Başvurular 31.12.2021 tarihinde saat: 11.00’da başlayıp 14.02.2022 tarihinde saat: 23.59’da sona erecektir.
3)      Kariyer Kapısı (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) adresi üzerinden başvuru yapmayan adayların talepleri dikkate alınmayacak olup şahsen, kargo ya da posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
4)      Giriş sınavına başvuracak adayların mezuniyet bilgileri e-Devlet üzerinde Yükseköğretim Kurumundan otomatik olarak gelmektedir. Yurt içindeki veya yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olup, bu ilanda aranılan öğrenim durumuna ilişkin denkliği olan adayların, e-Devlet başvurusu sırasında “Diğer Belgeleriniz” aşaması altında bulunan “Denklik Gösterir Belge” alanına ilgili dokümanı pdf ya da jpg formatında mutlaka yüklemeleri gerekmektedir.
5)      Kariyer Kapısı-Kamu İşe Alım Platformu üzerinde “İşleminiz başarıyla gerçekleştirilmiştir.” ibaresi görülmeyen hiçbir başvuru değerlendirilmeye alınmayacaktır. Bu nedenle adaylar, başvuru işlemlerinin tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol etmelidirler.
6)      Kariyer Kapısı-Kamu İşe Alım Platformu üzerinden başvuru tarihleri içerisinde yapılan başvuru sırasında; “Başvurularınız” ekranındaki “Başvuru Durumu” sütununda yer alan “Başvuru Henüz Tamamlanmadı” sürecindeki başvurular “Güncelle” butonu ile güncellenebilecektir.
7)      Başvuru işleminin hatasız, eksiksiz ve bu ilanda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından, istenilen belgelerin başvuru aşamasında sisteme yüklenmesinden, başvuruda bulunan adaylar sorumludur. Bu hususlara riayet etmeyen adaylar herhangi bir hak talebinde bulunamayacaktır.
8)      Başvurularını başarı ile gerçekleştiren adaylar başvuru sürecini tamamladıktan sonra “Başvuru Bilgileri” çıktısını alabileceklerdir.
9)      Usulüne uygun ve/veya zamanında yapılmayan başvurular kabul edilmeyecektir.
10)  Sınava katılma hakkını elde edemeyen başvuru sahiplerine herhangi bir bildirimde bulunulmayacaktır.

Ç- BAŞVURULARIN DEĞERLENDİRİLMESİ VE SINAV

1)      Usulüne uygun ve zamanında yapıldığı anlaşılarak başvurusu kabul edilen adayların, KPSS puan üstünlüğü esas alınarak sıralanması sonucunda, her grup için alınacak personel sayısının 4 (dört) katı kadar aday sınava katılmaya hak kazanacaktır.
2)      Sıralama sonucunda son sıradaki aday ile aynı KPSS puanına sahip olan adaylar da sınava katılmaya hak kazanacaktır.
3)      Sınava katılmaya hak kazanan adaylar, Başkanlığın resmi internet sayfasında ([url=http://www.millisaraylar.gov.tr]www.millisaraylar.gov.tr) duyurular kısmında ve Kariyer Kapısı İşe Alım Platformunda (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) internet sitesinde ilan edilecek olup ayrıca yazılı tebligat yapılmayacaktır.
4)      Giriş (sözlü) sınavının yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ise daha sonra duyurulacaktır.
5)      Başkanlığımız resmi internet sitesi ile Kariyer Kapısı-Kamu İşe Alım Platformu üzerinden yapılan duyurular tebligat hükmündedir. Söz konusu duyuruların takip edilmemesi nedeniyle oluşabilecek hak kayıplarından adayların kendileri sorumlu olacaktır.

D- SINAV VE SINAV KONULARI

1)      Giriş sınavı sözlü olarak uygulanacak olup sınavda, adayların;
a)      Sınav konularına ilişkin bilgi düzeyi, (50 Puan) (Lisans eğitimine ait mesleki bilgiler ile Başkanlığın görev alanına ait mevzuat ve uygulama bilgiler)
b)      Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, (10 Puan)
c)      Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu, (10 Puan)
ç)      Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı, (10 Puan)
d)      Genel yetenek ve genel kültürü, (10 Puan)
e)       Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı (10 Puan)
yönlerinden ayrı ayrı puan verilmek suretiyle değerlendirilir.
2)      Adaylar, Sınav Komisyonu tarafından, birinci fıkranın (a) bendi için elli (50) puan, (b) ila (e) bentlerinde yazılı özelliklerin her biri için onar puan üzerinden değerlendirilir. Verilen puanlar ayrı ayrı tutanağa geçirilir. Bunun dışında sözlü sınav ile ilgili herhangi bir kayıt sistemi kullanılmaz.

E- SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ, İLANI VE İTİRAZ

1-Sınav Sonuçlarının Değerlendirilmesi
a)      Sözlü sınavda başarılı sayılmak için, Komisyon başkan ve üyelerinin 100 (yüz) tam puan üzerinden verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az 70 (yetmiş) olması şarttır.
b)      70 (yetmiş) ve üzerinde puan alarak başarılı olan adayların sözlü sınav puanları ile merkezi sınav (KPSS) puanının aritmetik ortalaması alınarak başarı puanı hesaplanır.
c)      Başarı puanı sıralamasına göre puanı en yüksek olandan başlamak üzere, duyuruda belirtilen her bir grup uzman yardımcısı kadro sayısı kadar asıl ve kadro sayısının yarısı kadar yedek aday belirlenerek ilan edilir.
ç)      Yedek listedeki adayların hakları, daha sonraki sınavlar için müktesep hak veya herhangi bir öncelik teşkil etmez.
d)      Giriş sınavında yetmiş ve üzerinde puan almış olmak bu sıralamaya giremeyen adaylar için müktesep hak teşkil etmez. Sınavda başarılı olanların sayısı, ilan edilen kadro sayısından az ise sadece başarılı olanlar sınavı kazanmış kabul edilir.

2- Sınav Sonucunun İlanı ve İtiraz:
a)      Adayların değerlendirme ve sınav sonuçları Başkanlığın resmi internet sayfası (www.millisaraylar.gov.tr) ve Kariyer Kapısı İşe Alım Platformu (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) üzerinden ilan edilecek olup, ayrıca sınavı kazanan adayların adresine yazılı olarak da tebliğ edilecektir.
b)      Sınav sonuçlarının ilan edilmesinden itibaren beş gün içinde Başkanlığa verilen imzalı, açık yazışma adresi, telefon numarası ve e-posta adresi belirtilmiş dilekçe ile itiraz edilebilir. Bu şartları taşımayan veya itiraz süresi içinde verilmemiş dilekçeler dikkate alınmaz.
c)      İtirazlar, itiraz süresinin dolmasından itibaren yedi gün içerisinde topluca Sınav Komisyonunca değerlendirilir. İtiraz sonuçları, itiraz edenlere dilekçelerinde belirttikleri iletişim bilgileri yoluyla bildirilir. İtirazların değerlendirilmesi üzerine verilen kararlar kesindir.

F- ATAMA

1)      Asıl olarak atanmaya hak kazananlardan, Başkanlıkça atanmaya esas bilgi ve belge talep edildikten sonra, süresi içinde belgelerini teslim eden ve atanmaya ilişkin şartları taşıdığı anlaşılanların uzman yardımcılığına atanmaları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 07.11.2019 tarihli ve 30941 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Saraylar Uzmanlığı Yönetmeliği ve 7315 sayılı Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanununa göre yapılır.
2)      Süresi içinde geçerli bir mazereti olmadığı halde müracaat etmeyenler ile istenilen belgeleri teslim etmeyenlerin atama işlemleri yapılmaz. Belgelerinde noksanlıklar olduğunun anlaşılması halinde tamamlanması için beş gün ek süre verilir. Bu süre sonunda da belgelerini tamamlamayanların atama işlemi yapılmaz.
3)      İlan edilen kadrolardan boş kalanlar ile göreve başlayıp da herhangi bir nedenle atamaların iptali, memuriyetten çekilme ve benzeri nedenlerle bu kadroların boşalması halinde, yeniden yapılacak ilk sınavın duyuru tarihine kadar bu kadrolara, yedek listede yer alanların nihai başarı sırasına göre atamaları yapılabilir. Bu şekilde atanamayanlar herhangi bir hak iddiasında bulunamaz.
4)      Giriş sınavını kazananlardan, gerçeğe aykırı belge verdiği veya beyanda bulunduğu tespit edilenlerin sınavları geçersiz sayılır ve atamaları yapılmaz. Atamaları yapılmış olsa dahi iptal edilir ve ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.

G- DİĞER HUSUSLAR

1)      Adayların sınava gelirken yanlarında geçerli bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı veya pasaport) ile HES kodlarını bulundurmaları gerekmektedir.
2)      Bu ilanda belirtilmeyen diğer hususlarda 07/11/2019 tarihli ve 30941 sayılı Remi Gazetede yayımlanan Milli Saraylar Uzmanlığı Yönetmeliği esas alınır.

İlan olunur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.