Dolar 20,8782
Euro 22,5206
Altın 1.328,33
BİST 5.128,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
21°C
Hafif Yağmurlu
Cts 22°C
Paz 24°C
Pts 24°C
Sal 23°C

Çukurova Üniversitesi 2022 2023 Bahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanı-Adli Bilimler Enstitüsü

Çukurova Üniversitesi 2022 2023 Bahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanı-Adli Bilimler Enstitüsü

Adli Bilimler Doktora Programı 3
Bağımlılık Doktora Programı 3

  

*Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Koşulunu yerine getirdiği takdirde Doktora programına öğrenci alınacaktır.

BAŞVURU KOŞULLARI VE SINAVLARLA İLGİLİ AÇIKLAMALAR

1) 2022–2023 Bahar yarıyılında Yüksek Lisans ve Doktora programlarına başvuracak adayların Yükseköğretim Kurulunun 02.06.2007 tarihli yönetmelik değişikliğine göre ALES asgari 55 standart puanı veya Tıpta Uzmanlık sınavından en az 50 Temel Tıp puanı almış olanlar başvurabilirler.

 1. a) Yüksek Lisans eğitimini    tamamladıktan sonra en fazla bir yarıyıl ara vererek Doktora programlarına başvuran adaylarda ALES koşulu aranmaz.
 2. b) Temel Tıp puanı; Temel Tıp Bilimleri I standart puanının 0,7; Klinik Tıp Bilimleri puanın 0,3 ile çarpılarak, toplanmasıyla elde edilir.

2)         a) Yüksek Lisans Programlarına  Yabancı dil (İngilizce) en az 55 puan almış olanlar veya     Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenen sınavlardan eşdeğer puan  almış olanlar başvurabilirler.

 1. b) Doktora Programlarına  Yabancı dil (İngilizce) en az 60puan almış olanlar veya Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenen sınavlardan eşdeğer puan  almış olanlar başvurabilirler.

 3) Yüksek Lisans ve Doktora adaylarının  başvuruları, 19 Aralık 2022 – 06 Ocak 2023  tarihleri arasında Enstitümüze şahsen ve internet üzerinden yapılacaktır.

4) Başvuru onaylandıktan sonra başvurunun kaydedildiğini bildiren bir mesaj ve başvuru numarası ekrana gelecektir. Başvurunun tamamlanmış olması için başvuru sırasında istenen belgelerin en geç 09 Ocak 2023 tarihine kadar elden teslim edilmesi gerekir. Aksi halde başvuru geçerli olmayacaktır.

5) Yüksek Lisans/ Doktora giriş mülakat sınavları 13.01.2023 tarihinde ilgili Anabilim Dallarında yapılacaktır.

6) Ç.Ü. Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Lisansüstü Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönergesinin  Madde–9 (4) bendi gereğince öğrencilerin devam koşullarını yerine getirmeleri zorunludur.

BAŞVURU SIRASINDA İSTENİLEN BELGELER

 1. a) Aday tarafından doldurulacak başvuru formu (Enstitüden sağlanır).
 2. b) Nüfus cüzdanının onaylı örneği.
 3. c) Lisans ve Bilim uzmanlığı diplomasının onaylı örneği (Yabancı ülkelerden alınan diplomaların Yüksek Öğretim Kurulu’nca eşdeğerliliğinin yapılmış olması gerekmektedir).
 4. d) Lisans ve/veya Yüksek Lisans eğitimi sırasında aldığı notları ve ortalamasını gösteren belge (Transkript),
 5. e) 2 adet fotoğraf
 6. f) ALES veya TUS belgesi,
 7. g) Pasaport ve ikametgâh (Uluslararası öğrenciler için)*
 8. h) Öğrenim vizesi (Uluslararası öğrenciler için)*

ı) ÜDS/YDS veya YÖKDİL gibi  dil sınavı belgesi,

 1. j) Referans mektubu ve hakkında bilgi alınabilecek diğer 1 kişinin isim ve adresi

Uluslararası Öğrenci başvuruları Uluslararası Öğrenci Ofisine yapılacaktır.

 NOT: Sınav tarihinin aynı olması sebebiyle sadece bir Anabilim Dalına başvuru kabul edilecektir.

ONLİNE BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ (19.12.2022 tarihinde aktif olacaktır.)