Dolar 18,8292
Euro 20,2908
Altın 1.134,07
BİST 4.755,48
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Kar Yağışlı
İstanbul
2°C
Kar Yağışlı
Sal 3°C
Çar 5°C
Per 5°C
Cum 5°C

Ankara Hacı Bayramı Veli Üniversitesi 2022 2023 Bahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanı

17 Aralık 2022 11:47 pm
419

Ankara Hacı Bayramı Veli Üniversitesi 2022 2023 Bahar Dönemi Yüksek Lisans ve Doktora İlanı

İSLAMİ İLİMLER ENSTİTÜSÜ

2022-2023 Bahar Yarıyılı öğrenci alımı yapacak Lisansüstü programlarımıza 19 Aralık 2022-01 Ocak 2023 tarihleri arasında online başvuru sistemimiz üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sistemi ve süreci ile ilgili sorularınız için Enstitümüze eposta gönderebilir (iae@asbu.edu.tr) veya telefon edebilirsiniz (0312 596 4653-4866).

» Başvuru Şartları ve Kontenjanlar İçin Tıklayınız.
» Başvuru Süreci Takvimi İçin Tıklayınız.
» Başvuruda Gerekli Belgeler İçin Tıklayınız.
» Online Başvuru İçin Tıklayınız.

ÖN DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Tezli yüksek lisans ve doktora programına başvuran adayların ön değerlendirmesi ALES puanının %50’si, lisans/yüksek lisans not ortalamasının %50’si alınarak yapılır. Tezsiz yüksek lisans programına başvuran adayların ön değerlendirmesi ise lisans mezuniyet not ortalamasına göre yapılır. Kontenjanın beş katı kadar aday bilimsel değerlendirme sınavına çağırılır.

BAŞVURUDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1. Başvuru esnasında sisteme sadece 1 (bir) adet mezuniyet bilgisi girilmesi ve 1 (bir) adet mezuniyet belgesi yüklenmesi gerekmektedir. (Fakat Lisans mezuniyet koşulu olan doktora programlarına hem lisans hem de yüksek lisans bilgileri girilecek ve belgeleri yüklenecektir.)

2. Başvuru sistemine tüm bilgiler girildikten ve belgeler yüklendikten sonra en son sayfadaki “Program Tercihleri” kısmından başvurmak istediğiniz programları seçmeniz (en fazla 3 program seçilebilir) ve “Bu başvuruda beyan etmiş olduğum tüm bilgilerimin doğru olduğunu onaylıyorum. Beyan etmiş olduğum bilgilerimin yanlış olması durumunda kaydım yapılmış ise; kaydımın silinmesini kabul ediyorum.” ibaresini tıklayarak başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz değerlendirmeye alınamaz. 

3. Adayın not ortalaması 100′ lük sisteme göre değerlendirilir. Adayın mezun olduğu yükseköğretim kurumundan alacağı onaylı transkriptteki 100’lük notu esas alınır. Transkriptte, 100′ lük notu gösterilmeyen adaylar için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının not dönüşüm tablosu kullanılır. Eşdeğerliklere ulaşmak için tıklayınız.

4. ALES Sonuç Belgesinin geçerlilik süresi beş (5) yıldır.

5. Geçerlilik süresi belirgin olmayan KPDS, ÜDS,  YDS, e-YDS, YÖKDİL ve e-YÖKDİL sınav sonuçlarının geçerlilik süresi sınav tarihinden itibaren beş (5) yıldır.

6. Doktora / Sanatta Yeterlik / Tıpta Uzmanlık / Diş Hekimliğinde Uzmanlık / Veteriner Hekimliğinde Uzmanlık / Eczacılıkta Uzmanlık mezunlarının yüksek lisans ve doktora başvurularında, ALES şartı aranmaz. Bu adayların ön değerlendirme ve genel değerlendirme hesaplamasında ALES puanı 70 (yetmiş) puan olarak değerlendirilir.

7. 06/02/2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olan veya mezun olan öğrenciler doktora programına başvuru yapabilir.

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

Başvuru Şartları, Kontenjanları ve Online Başvuru için tıklayınız.

Başvuru Süreci Takvimi için tıklayınız.

Başvuruda Gerekli Belgeler için tıklayınız. 

Lisansüstü programlarımıza 19 Aralık 2022-01 Ocak 2023 tarihleri arasında online başvuru sistemimiz üzerinden başvurabilirsiniz.  Başvuru sistemi ve süreci ile ilgili sorularınız için enstitümüze e-posta gönderebilir (sbe@asbu.edu.tr) veya hafta içi sabah 08:30-12:30 ve öğleden sonra 13:30-16:30 saatleri arasında telefon ile ulaşabilirsiniz (0312 596 4778 – 4779 – 4531 – 4823) . Başvuracağınız programın içeriği ve başvuru koşulları ile ilgili sorularınız için ise ilgili programın koordinatörüne e-posta ve/veya telefon ile ulaşabilirsiniz. Program koordinatörlerinin iletişim bilgilerine, Program sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Aşağıda belirtilen ön değerlendirme kriterleri sonucunda yapılan sıralamada kontenjanın beş katı kadar aday bilimsel değerlendirme sınavına çağırılacaktır. Sınava girmeye hak kazanan adayların listesi, sınav tarihleri ve sınavların ne şekilde yapılacağı 05 Ocak 2023 tarihinde Enstitümüz internet sitesinden ilan edilecektir.

ÖN DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ : Tezli yüksek lisans ve doktora programına başvuran adayların ön değerlendirmesi ALES puanının %50’si, lisans/yüksek lisans not ortalamasının %50’si alınarak yapılır. Tezsiz yüksek lisans programına başvuran adayların ön değerlendirmesi ise lisans mezuniyet not ortalamasına göre yapılır. Kontenjanın beş katı kadar aday bilimsel değerlendirme sınavına çağırılır.

BAŞVURU ESNASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BAZI HUSUSLAR:

  • Sisteme sadece 1 (bir) adet mezuniyet bilgisi girilmesi ve 1 (bir) adet mezuniyet belgesi yüklenmesi gerekmektedir. (Lisans mezuniyet koşulu olan doktora programlarına hem lisans hem de yüksek lisans bilgileri girilecek ve belgeleri yüklenecektir.)
  • Başvuru sistemine tüm bilgiler girildikten ve belgeler yüklendikten sonra en son sayfadaki “Program Tercihleri” kısmından başvurmak istediğiniz programları seçmeniz (en fazla 3 program seçilebilir) ve “Bu başvuruda beyan etmiş olduğum tüm bilgilerimin doğru olduğunu onaylıyorum. Beyan etmiş olduğum bilgilerimin yanlış olması durumunda kaydım yapılmış ise; kaydımın silinmesini kabul ediyorum.” ibaresini tıklayarak başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. Aksi taktirde başvurunuz değerlendirmeye alınamaz. 
  • Adayın not ortalaması 100′ lük sisteme göre değerlendirilir. Adayın mezun olduğu yükseköğretim kurumundan alacağı onaylı transkripteki 100′ lük notu esas alınır.  Transkriptte, 100′ lük notu gösterilmeyen adaylar için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının not dönüşüm tablosu kullanılır. Eşdeğerliklere ulaşmak için tıklayınız.
  • ALES Sonuç Belgesinin geçerlilik süresi beş (5) yıldır.
  • Geçerlilik süresi belirgin olmayan KPDS, ÜDS,  YDS, e-YDS, YÖKDİL ve e-YÖKDİL sınav sonuçlarının geçerlilik süresi sınav tarihinden itibaren beş (5) yıldır.
  • Doktora/sanatta yeterlik/tıpta uzmanlık/diş hekimliğinde uzmanlık/veteriner hekimliğinde uzmanlık/eczacılıkta uzmanlık mezunlarının yüksek lisans ve doktora başvurularında, ALES şartı aranmaz. Bu adayların ön değerlendirme ve genel değerlendirme hesaplamasında ALES puanı 70 (yetmiş) puan olarak değerlendirilir. Bu durumda olan adaylar, başvuru sisteminde bulunan ALES kısmından “Muaf” sekmesini seçecek ve ALES belgesi yerine mezun olduğu doktora mezuniyet belgesini yükleyecektir.
  • 06/02/2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olan veya mezun olan öğrenciler doktora programına başvuru yapabilir.

ASBÜ lisansüstü programları ile ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz.

Sosyal Bilimler Enstitüsü

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.